Capl

Spousta lidí na tom není zrovna valně. Ale to neznamená, že jsou tito předurčeni k nezáviděníhodnému životu. Náš web jim přece mnohé usnadní.

Pískové filtrace jsou nejčastějším typem úpravy vody v bazénu

October 16th, 2023


Filtrování vody v bazénu je nezbytné, pokud si chcete udržet čistou vodu v nádrži a oprostit ji od zbytků trav, kousků listů a rozpuštěného prachu. Na vodní hladinu dopadá spousta biologického materiálu, a to vše přispívá k tvorbě řas a k rozmnožování různých mikroorganismů. Ponecháte-li vodu v bazénu svému osudu, osídlí ji vodní život tak důkladně, že se do brčálově zelené a páchnoucí stoky nebudete chtít ani podívat, natož se tam pak ponořit pod hladinu.

labutě na rybníku

Bazénové filtrace dělíme do dvou základních skupin, zejména dle velikosti nádrže na kartušové a pískové. Papírová kartuše se využívá hlavně tam, kde je malý provoz, a kde jde o velmi malé plochy na koupání. V drtivé většině však převládají pískové filtrace.

Písek se pro filtrování musí nejprve připravit, konkrétně to znamená, že se frakce jednotlivých zrnek drtí na určitou velikost s ostrými hranami, nejčastěji kolem jednoho milimetru. Takto jemný materiál si pak snadno poradí se znečištěním u jakéhokoli bazénu, v závislosti na výkonu filtračního čerpadla.

čistá voda v bazénu

Výměna písku

Co by vás mohlo zajímat v této souvislosti, je četnost výměny filtračního média. Zpravidla se jeho životnost pohybuje mezi dvěma až třemi lety (koupacími sezónami), po této době se písek mechanicky obrousí a musí se nahradit novým. A kam s tím starým pískem?

Rozšiřte dětem pískoviště – máte na zahradě pískoviště pro děti? To je chvályhodné, protože tato zábava je mnohem lepší, než civění na displej mobilního telefonu. Pískoviště byste mohli vhodně zvětšit – rozšířit a využívat jej i pro vaše stavitelské záměry. Můžete tu dětem předvést, jak se staví písečný hrad, anebo jak vybudovat zahradní jezírko či přehradu.

Rekultivujte trávník – máte trávník samý drn, anebo pouze živoří? Přidáním písku do zahradní zeminy vytvoříte velmi vzdušnou směs, která lépe podpoří využívání živin z dešťové vody a z půdy, a váš trávník znovu ožije.

Capl

Spousta lidí na tom není zrovna valně. Ale to neznamená, že jsou tito předurčeni k nezáviděníhodnému životu. Náš web jim přece mnohé usnadní.